Türkiye’den Bolivya’ya Seyahat Uyarısı “O Bölgelere Dikkat Edin”

Günlerdir dünya gündemindeki sıcaklığını koruyan Bolivyadaki olayların ardından geçtiğimiz günlerde yapılan yineleme seçimini tekrardan Evo Morales kazanmış olmasına rağmen halk yeniden sokağa döküldü. Halka ordunun da destek vermesiyle birlikte Morales istifaya zorlandı.

Bolivya’da yaşanan bu krizden dolayı Türkiye Dış İşleri Bakanlığı, Bolivya’ya seyahat eden vatandaşlarımızı uyardı.

Dış İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi; “Bolivya’da yaşanan son olaylara karşın başta Başkent Laz Paz, ardından Potosi, Sucre, Santa Cruz, El Alto, Tariha gibi kentlerde yer yer şiddetli olaylar nüksetmektedir. Bolivya’da yaşayan veya Bolivya’ya ticari veya turistik amaçlarla gitmeyi planlayan vatandaşlarımızın bu tür olayların gerçekleştiği bölgelerden kesinlikle uzak durmaları dikkatli davranmaları ve gelişmeleri resmi basından takip etmeleri gerekmektedir.

“Vatandaşlarımızın her halükarda La Paz Büyük Elçiliğimizle irtibatta olmaları gerekmektedir. Türkiye Dış İşleri Bakanlığı halihazırda gerçekleşen olayları yakından takip etmekte ve Türkiye vatandaşlarının can ve mal sağlığını korumakla yükümlüdür.”

Yağma ve Kundaklama Yaşanıyor

Bolivya’da Morales’e karşı devam eden protestolarda çok sayıda araç, dükkan ve ev yakılarak yağmalandı.

Morales Meksika’ya mı kaçtı?

Morales’in zorla istifa ettirilmesinin ardından Devlet Başkanlığı binasından acil bir uçak kalkmıştı fakat uçağın içinde Evo Morales’in olup olmadığı doğrulanamamıştı. Bugün ise Meksika Dışişleri Bakanı Ebrard, Evo Morales’in resmi olarak sığınma talebinde bulunduğunu, ve Meksika’ya siyasi sığınmacı olarak kabul edileceğini duyurdu. Ebrard’ın konuşmasının devami şöyleydi;” Evo Morales hiç şüphe yok ki çok değerli bir siyasetçi. Kendisinin can ve mal güvenliğini uluslararası haklar çerçevesinde elimizen geldiğince koruyacağız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*