Türkiye Emeklilik Sıralamasında ‘’Sondan 3’üncü’’ Oldu!

Avustralyalı insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı firması Melbourne Mercer’in her sene hazırladığı ve bu sene Türkiye’nin de içinde olduğu araştırmanın sonuçları Türkiye Emeklilerinin vasat halini tekrardan ortaya koydu.

Türkiye, 37 ülkenin emeklileri raporlarının yayımlandığı ve dünya nüfusunun %67sini kapsayan emeklilik araştırmasında sondan 3. Oldu ve geçer puan alamadı.

Dünyanın farklı ekonomilerini, emeklilik sistemlerini, sosyal yardım endekslerini ve emeklilik sistemi ile ilgili yeterlilik veya sürdürülebilirlik gibi konuları kapsayan araştırma sonuçlarında Türkiye’ye önemli uyarılar yapıldı.

‘’Maaşları Arttırın Yoksa Emeklilik Sistemi Çöker!’’

Rapor sonuçlarına göre Türkiye’nin en yoksul bireylere verilen en düşük emeklilik maaşının arttırılması ve emekli maaşlarının Türkiye yaşam şartlarına uygun miktara çekilip düzenlenmesi tavsiyeleri verildi.

Emekliler İsyan Ediyor

Yapılan son zamlara rağmen çoğunluğu hala geçim sıkıntısı yaşayan emekliler, bu durumdan hiç memnun değil.

Yapılan bir araştırmaya göre ise Türkiye emeklilerinin yüzde 80’inden fazlası emekli maaşından memnun değil ve köklü bir sistem değişikliği, maaşlara yeniden yapılandırma beklemekte.

Türkiye Ortalamanın Çok Altında

Bu yıl 11’inci kez düzenlenen araştırmada sürdürülebilirlik, yeterlilik, ve bütünlük olmak üzere 3 alt dalda,40’tan fazla gösterge baz alınması sonucunda 0-100 arası skor değerlendirmesi ile ölçülüyor.

Araştırmada ülkelerin emekli oranlarına göre gelişmiş veya gelişmekte olduğu, 55-64 yaş ve 64 yaş üstü yaş aralığının iş gücüne katılım oranı, maaş yeterliliği ve yaşam şartları gibi istatistikler göz önünde bulunduruluyor.

Türkiye bu çalışmaların sonucunda 42.2 puan ile kendisine sondan 3. Sırada yer buldu.

Bu çalışmaların sonucuna göre  geçen sene en iyi skoru alarak zirvede bulunan Danimarka (80.3) bu sene yerini 81 puan alarak zirveye çıkan Hollandaya bıraktı.

Bu ülkeleri ise Finlandiya (75.6), Avusturalya (75.3) ve İsveç (72.3) gibi ülkeler yakından takip etti.

Rapora Göre Türkiye Emeklilik Sistemi Çok Zayıf

Araştırmada ülkeler çıkan sonuçlara göre A,B,C,D,E gibi gruplara ayrıldı. E grubunda hiçbir ülke bulunmazken Türkiye emeklilik sistemi D grubunda kendisine sondan 3. Sırada yer buldu.

Türkiye’yi yakından takip eden rakiplerinin puan değerleri ise şöyle;

Filipinler (43.7) ve Meksika (45.3)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*