Türkiye 150 bin Afgan Çoban İthal Edecek!

Yetiştiriciler, ülkede yeterli çoban olmaması sebebiyle Ankara’ya sitem etti. Bakanlık düğmeye bastı. Türkiye, Afganistan’dan 150 bin çoban ithal edecek.

Çoban bulamıyoruz

Türkiye Damızlık Köyü Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, konu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Asgari ücretin iki katı ödenmesine rağmen Türkiye’de çoban bulamadıklarını belirten Çelik, ‘’coğrafyamız, iklim şartlarımız yeterince elverişli olmasına rağmen ülkede çiftçi bulamıyoruz. Çoban bulamadığımız için de hiçbir türlü hayvancılık yapamıyoruz.’’ sözleriyle sitem etti.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, bakanlıkların da Afgan çoban alımına çok sıcak baktığını, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti. Konuyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemir’in ilgilendiğini söyleyen Çelik’in sözlerinin devamı ise şöyleydi;

‘’Bakanlarımız çalışma izni meselelerini görüşmüşler. Halihazırda bir çok Afgan çoban kaçak çalışıyor. Buna acil bir çözüm üretmeyi hedefliyoruz. Son yapılan denetleme üreticileri olumlu yönde etkiledi. Yetiştiriciler için yapılan 5 bin liralık destek hayati derecede önemli.’’

‘’İşe başlayan 1 ay bile durmuyor’’

Sivas’ta hayvan yetiştiriciliği yapan bir kişinin sözleri Türkiye’nin hayvancılık konusunda durumunu bütün açıklığıyla ortaya koydu. ‘’Hayvanların otlatılması çok önemli bir husus. Bunun için bir çobanla anlaşıyoruz, işe alıyorum, ev veriyorum, faturalarını ödüyorum üstüne de 3000 tl maaş veriyorum fakat buna rağmen 1 ay bile durmuyorlar. Bunlar ülkemiz insanının iş beğenmeme problemini en iyi anlatan örnekler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*