Sakarya’da Ispanak Satışları Durma Noktasına Geldi!

Son günlerde ıspanaktan zehirlenme olaylarının artması ile birlikte Sakarya’lı ıspanak üreticileri mağdur oldu.

Geçtiğimiz birkaç gündür yüzlerce vatandaş ıspanaktan zehirlendikleri iddaasıyla hastanelere akın etti. Erenler Ziraat Odası Başkanı Fehmi Özüpek vatandaşların endişelenmesi gereken birşey olmadığını belirtti. ”Halkımız Sakarya’mızın ıspanağını rahatlıkla yiyebilir.”

Ispanağa çeşitli yabancı otlar karıştı

Artan ıspanaktan zehirlenme vakalarından sonra yapılan araştırma, ıspanağın arasına yabancı otların karıştığını ortaya koydu.

İddaaya göre bu yabancı otlar arasında en çok göze çarpan ise güzel avrat otu.

Güzel Avrat Otu nedir?

Güzelavrat otu, patlıcangiller familyasına ait tehlikeli otsu bir bitkidir. “Atropin” maddesi bu bitkinin halüsinasyon özellikleri olan oldukça zehirli yemişleri boyunca olan yapraklarından elde edilir

”Bizim ıspanağımızda tehlike yok”

Erenler Ziraat Odası Başkanı Fehmi Özüpek yaşanan son hadiselere açıklık getirdi. Özüpek’in açıklamaları şu şekilde;

”Sakarya’da herhangi bir ıspanak zehirlenmesi vakasına rastlamadık. Kontrollerimiz düzenli bir şekilde yapılıyor zaten. Belirli periyodlarla mühendisler geliyor, numuneler alıp gerekli kontrolleri yapıyorlar. Son çıkan haberler en çok da üreticimizi etkiledi. Sakarya’da güzel avrat otu ile ilgili bir bulguya rastlanmamıştır. Yerli çiftçimiz ıspanağı ilaçlamıyor. Halkımız rahatlıkla Sakarya ıspanağını yiyebilir. Kimsenin paniğe kapılmasına gerek yok.”

Üreticiler çok mağdur

Sakarya’nın yerli ıspanak üreticileri de yetiştirilen ıspanakta bir problem olmadığını, son çıkan haberlerin üreticiyi çok yıprattığını ve mağdur duruma düşürdüğünü belirtti. ”Çiftçiler olarak malımızda ilaçlama yapmıyoruz, burası soğuk bir iklim. Çalışanlarımız, ıspanağın tadı gitmesin diye makas bile kullanmıyor. Rahatlıkla yiyebilirsiniz. Bu haberler satışları durdurmakla beraber bizi de çok mağdur etti.”

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*