Lüks Araç Çetesi Çökertildi! Milyon Dolarlık Arabalar…

Milyon TL değerindeki lüks otomobilleri yurtdışından fiyatının yarısına temin edip Türkiye’ye sokan, çoğunluğu araç alım-satım işi ile uğraşan toplamda 22 kişi yakalandı. Bu lüks araçların sahte şasi numarası ile başka insanlara satıldığı, bu yolu da rüşvet verilen noter ile birlikte yapıldığı ortaya çıktı! Bütün bu iddialar ise işbirliği yapan bir kişinin itirafları ile ortaya çıktı.

İstanbul’un çeşitli lüks semtlerindeki oto galerilere bu sabah saatlerinde eş zamanlık baskınlar düzenlendi. Kaçakçılık Mücadele Şube ekiplerinin yaptığı operasyonda yakalanan 20 lüks otomobile el konulurken, 22 kişi ise gözaltına alındı.

İddiaya göre yurtdışında bulunan ultra-lüks kategorisindeki otomobilleri normal yollar Türkiye’ye getiren dolandırıcılar, ülkede 6 ay kalma izni bulunan araçlar için aracın devrini yapacakları krubanları buluyorlar. Bulunan bu kurbanların tamamı işsiz veya borçlu kişilerden seçiliyor.

Notere rüşvet vermişler!

Dolandırıcılık şebekesindeki resmi işlerin halledilebilmesi için bahsi geçen kişilerin, Laleli’deki bir notere yüklü miktarda rüşvet verdiği öğrenildi. Bu sayede araçların devir işlemleri rahatlıkla yapıldı, yabancı plakalı araçların şasi numarası değiştirilerek ikinci el olarak gösterildi ve bu şekilde satıldı. Bu dolandırıcılık sayesinde vergiden de büyük ölçüde kurtulan dolandırıcılar, lüks araçları piyasa ederinin 200bin-300bin tl altına satarak büyük bir dolandırıcılık oyunu düzenledi.

“Ben mağdurum, bilmiyordum”

Kendisinin de aynı şekilde mağdur olduğunu beyan eden M.K.’nin sözlerinin devamı şöyleydi; “Galeri sahibi beni kendisi buldu, olayı anlattı eğer benim üzerimden araç satışı yapmayı kabul edersem araç başına 5 bin tl vereceklerini söylediler. Böyle birşeyin resmi olup olmadığını sordum, bana ‘bu işlemlerin hepsi resmi, noter huzurunda yapıyoruz’ dediler. İşin içinde noteri görünce ben de şüphelenmedim.”

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*