İtalyan Futbolundaki Irkçılığın Son Kurbanı: Mario Balotelli

İtalya Serie A’nın 11. Hafta mücadelesinde Verona ile Mario Balotelli’nin takımı Brescia mücadelesi oynandı.

Maçın ilerleyen dakikalarında ev sahibi takım Verona taraftarlarının ırkçı söylemlerine maruz kalan Balotelli, sinirlenerek topu taraftara fırlattı ve sahadan ayrılmak istedi.

Taraftarların ‘’buu buu’’ seslerine sinirlenen Mario’yu arkadaşlarının yoğun ısrarı tekrardan sahada tuttu.

Cevap niteliğinde gol

Dakikalarca ırkçı tezahürata kalan Balotelli’nin taraftara cevabı çok gecikmedi. Dakika 85’de takımının adına güzel bir gol kaydetmesine rağmen Brescia deplasmanda Verona’ya 2-1 yenildi.

Hakem anons yaptırdı

Balotelli’nin tepki olarak topu tribünlere fırlatmasının ardından oyun 3 dakikalığına durdu. Bu süre içinde hakem, görevlilerden seyircilere bu çirkinliğe dur demeleri için anons yaptırılmasını istedi.

Maç sonrası menajeri sert çıkıştı

Maçtan hemen sonra sosyal medya hesabından konu hakkında paylaşımda bulunan Mario’nun menajeri Mino Raiola olaya tepkisini ‘’Irkçılığın her türlüsüne karşıyız. Hepimiz Mario’nun yanındayız. Cahil ırkçılar!’’ sözleriyle gösterdi.

 Sürekli yaşıyor

Geçtiğimiz senelerde de İtalyan’lar ve İspanyol’lar tarafından ırkçı söylemlere maruz kalan Mario Balotelli’nin bu çirkinliğe karşı aldığı tavır her zaman çok güçlüydü. Mario, bu senenin başında Cagliari taraftarının Moise Kean’a yaptığı iğrenç ırkçılığa çok sert bir tepki göstermişti.

Ev sahibi teknik direktörün saç baş yoldurttu

Maçın ardından mikrofonlara konuşan Verona teknik direktörü Ivan Juric tam bir skandala imza attı. Juric; ‘’Biz bugün ırkçılığa dair bir şey duymadık. Taraftar sadece ıslıkladı. Neden böyle bir tepki verdi anlayamadım. Mario kafasında kendi kendine bir şeyler kuruyor. Bu bizim problemimiz değil onun problemi.’’

İtalyan Gençlik ve Spor Bakanından konu ile ilgili açıklama

Bakanın sözleri şöyle ; ‘’Derhal bu çirkinliğe son verilmesi gerekiyor. İtalya Futbol Federasyonunun konu ile ilgili somut çalışmalara başlamasını bekliyoruz. Tribünlerde sessizce oturan taraftarları da bu barbarlığa karşı tepkisini koymaya davet ediyoruz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*