İran, 53 Milyar Varil Petrol Buldu!

İran Cumhurbaşkanı müjdeyi verdi! İran’ın batısında 53 milyar varil ham petrol sahası keşfedildi.

Ülkenin en büyük 2. Petrol yatağı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün akşam saatlerinde müjdeyi İran’ın Yezd kentinden halka duyurdu.  Yeni keşfedilen petrol rezervinin sınırdaki Kuzistan bölgesinde bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Ruhani, bu keşifle birlikte toplam petrol rezervinin 3’te 1’inin arttırıldığını belirtti. Kuzistan bölgesinde bulunan rezervin, Ahvaz bölgesindeki petrolden sonra ülkenin en büyük 2. Petrol rezervi olacağı belirtiliyor.

“Siz bizi kötülerken, biz çalışıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin sözleri ise şöyleydi; “Siz bizim ülkemizi kötülerken, bizim mühendislerimiz 53 milyar varil petrol buldu. İran çok zengin bir ülke. Yüzde bir oranında petrolü bile işlersek, yıllık gelirimiz 30 milyar dolardan fazla olacak, bunu yüzde 10 seviyelerine ardından da yüzde 30-40 seviyelerine ulaştırmalıyız. Bunu başarmamız için gerekli altyapıya sahip olmamız gerekiyor.

İran’ın bünyesinde toplam 158 milyar varil ham petrol ve 34 trilyon metreküp de doğalgaz rezervi bulunmakta.

Bütün bu rezervlere sahip İran, şuanda dünyanın en büyük petrol yatağına sahip 4. Ülkesi olmasına rağmen ABD’nin uyguladığı geniş çaplı yaptırımlarla birlikte dış ülkelere yapılan petrol satışlarında yüzde 90’a yakın bir azalma gerçekleşti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*