Irak’ta Sular Durulmuyor! 250’den Fazla Ölü Var

Irak’ta günlerdir devam eden hükümet karşıtı gösteriler, artarak İran’a doğru yönelmeye başladı.

Güvenlik Güçleri Gerçek Mermi Kullanıyor

Hükümet tarafından önü alınamayan gösterilerde, son olaylarla birlikte güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullanması sonucu en az 5 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Gerçek merminin yanında biber gazı ve plastik mermi de kullanan güvenlik güçlerine karşı halk lastik yakarak ve taş atarak karşılık veriyor.

Yeşil Bölgeye Girmeye Çalışıyorlar

Göstericiler Dicle Nehri’ni aşarak belediye binalarının ve bakanlıkların bulunduğu ‘yeşil bölge’ye girmeye çalışıyorlar.

Irak tabanlı haber ajanslarına göre bu yüksek güvenlikli bölgeye girmeye çalışan protestocular, biber gazı ve gerçek mermilerle püskürtülmeye çalışılıyor.

Hükümetin ve Siyasi Kesim İstenmiyor

Irak’ta günlerdir devam eden ve gittikçe büyüyen gösterilerin ana sebebi olarak hükümet ve siyasi kesim gösteriliyor. Halkın büyük bir çoğunluğunun istemediği hükümet ise görevi bırakmaya veya devretmeye yanaşmıyor.

İran Konsolosluğuna Saldırı

Göstericiler son olarak İran Konsolosluğunu hedef aldı. Molotof kokteyl ile konsolosluk binasına saldıran göstericiler, sonuç alamayınca binaya Irak bayrağı astılar. Hükümetten İran Konsolosluğuna saldırı ile ilgili göstericilere çok net bir uyarı geldi. ”Asla aşılmaması gereken kırmızı çizgi.”

Sosyal Medya Çok Sıkı Takip Altında

Gösterilerin başlamasının ardından popüler sosyal medya mecraları facebook, whatsapp gibi uygulamalar Irak hükümeti tarafından yasaklanmıştı. Bu yasaklara aldırış etmeyen ve sanal özel ağlar üzerinden sosyal medya mecralarını kullanmaya devam eden göstericiler ise hükümetin yakın takibine girdi. Sosyal medya paylaşımları sebebiyle 3 kişi gözaltına alındı, 1 kişi ise tutuklandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*