Hindistan Hükümetinden Uyarı : ‘’Dışarı Çıkmayın’’

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhe’de hava kirliliği akıl almaz boyutlara ulaştı. Şehir genelinde acil durum ilan edildi.  Yetkililerden önemli uyarılar ‘’ Pencerelerinizi açmayın, evden dışarı mümkün olduğunca çıkmayın.’’

 

Kirlilik seviyesi dayanılmaz düzeyde

Yeni Delhe’deki hava kirliliği seviyesi duyanları şoka uğrattı. Başkentteki hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) belirlediği ve olması gereken olarak kabul edilen değerin tam 20 katı fazlası olduğu öğrenildi.

 

Şehire kısıtlamalar geldi

Kent genelinde acil durum ilan edilmesinin ardından yapıcı tedbirler alınmaya başlandı. Okullar tatil edildi, inşaatlar ikinci bir emre kadar durduruldu, havai fişekler tamamen yasaklandı. Bazı iş yerlerinde ise personellerin evde çalışması istendi.

 

Sebep olarak komşu eyaletler gösterildi

Başkentteki hava kirliliğinin en önemli sebeplerinden birisi olarak komşu eyaletler gösterildi. Bu eyaletlerdeki tarlaların temizlenmesi için yakılan toplu ateşler, hava kirliliğinin başlıca sebebi olarak belirtiliyor.

Uçaklar şehirden geçemiyor

Akılalmaz hava kirliliğinin sebep olduğu problemler sadece zeminde görülmüyor. Bu hafta başkent Yeni Delhe üzerinden uçması gereken tam 30 adet uçak, yoğun hava kirliliğinden dolayı rota değiştirmek zorunda kaldı.

 

Arabası olanlar belirli günlerde kullanabilecek

Şehirde önü alınamayan hava kirliliğinden sonra yeni düzenlemeler yapılıyor. Yapılan bu düzenlemeye göre trafikte artık tek-çift sistemine geçilecek. Bu sisteme göre insanların özel araç plakaları tek-çift olarak ayrılacak ve buna göre belirli periyodlarda, belirli günlerde trafiğe çıkabilecek.

 

Yeni Delhe adeta gaz odasına döndü

Komşu eyaletlerdeki toplu tarla yakımları ve geçen hafta düzenlenen festivalde atılan havai fişeklerden sonra şehirdeki karbonmonoksit, nitrojen dioksit ve kükürt dioksit miktarı insan sağlığını büyük ölçüde etkileyecek kadar arttı. Uzmanlar bu zehirli gazlardan dolayı insanlara ‘’kesinlikle evden çıkmayın’’ uyarısı yapıyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*