Eminönü’ndeki ‘balık ekmeğe’ yürütmeyi durdurma kararı

İBB ile sözleşmeleri bugün itibari ile dolan ve belediye tarafından bölgeyi boşaltmaları istenen balıkçılar durmadı, mahkemeye itiraz ettiler.

Mahkeme ise bugün ilk kararını verdi.

Balıkçı tekneleri ile sözleşme dolduktan sonra tekrar sözleşme uzatılmayacağını bildiren İBB, balıkçılardan bugün itibari ile alanı boşaltmasını istemişti.

Bölgedeki balıkçı esnafı ise avukatları ile birlikte İstanbul 4. İdare Mahkemesine bu yürütmenin durdurulması için başvurdu.

İptal Edilmedi, Durduruldu

Mahkemenin verdiği karara göre iki taraftan da ilgili kontrat, bilgi ve belgelerin toplanmasını istendi. Kararda belirtilene göre belge ve bilgilerin toplanması için 30 gün süre verildi. Sürenin sonunda toplanan belgelere göre tekrardan karar verilecek.

2 Yıldır Otomatik Sözleşme Yapılıyor

Tarafların aralarındaki sözleşmenin normal süresi 2017 de dolması gerekiyordu. İBB’den yapılan açıklamaya göre 2 yıldır zamanında tebligat yapılmadığı için kira sözleşmesinin otomatik olarak uzatıldığı belirtildi.

İBB’nin  açıklamalarının tamamı ise şöyle;

‘’Bölgede çok fazla insan sirkülasyonunun olmasından dolayı bölgeyi biraz daha rahat ve kullanılabilir bir hale getirmeyi hedefliyoruz. Bunun için söz konusu balıkçılara bu sene zamanında tebligat yapıldı. Çünkü sözleşme tarihi geçince kira otomatik olarak uzatılıyor.’’

Belediye Şirketine Devredilebilir

Bölgedeki balık satışının belediye şirketlerinden BELTUR’a devredileceği iddaaları ortaya atılmasına rağmen henüz resmi bir açıklama bulunmamakta.

Satışa Devam Ediyorlar

Balıkçıların 1 Kasım 2019 itibariyle bölgeyi boşaltmaları beklenen balıkçıların bugün itibariyle hala satışlara devam ettiği yer yer görülmekte.

‘’Biz de yürütmeyi durdurma kararı için mahkemeye başvurduk. Süreç tamamlanasıya kadar satış yapmaya devam edeceğiz.’’

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*