Define Çıkartmak İçin Gölü Boşalttılar!

Gümüşhane’nin Dumanlı köyündeki göl akılalmaz bir nedenle boşaltıldı! Yasal izinle gölde ”define” aramak için kazı başlatıldı. Gölün suyunun tamamı tahliye edildi.

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’ndaki Dipsiz Göl, bölgenin eşsiz güzelliğiyle, temiz havasıyla, dağ çayırlarıyla kaplı manzarasıyla çok fazla ilgi çeken konumlarından birisi. Bahsi geçen bu doğa harikası bölgeye isimi belli olmayan bir kişi tarafından altın aramak için kazı başvurusu yapıldı. Yapılan bu kazı başvurusuna ise Gümüşhane Valiliği izin verdi.

Kazı jandarma eşliğinde yapılıyor

Kazı çalışmaları devam ederken, yetkililere jandarma görevlileri eşlik etti. Kimsenin alana yaklaşmasına izin vermeyen jandarma,kazı alanında adeta kuş uçurtmadı.

Yerel halk isyan etti

Altın çıkartmak bahanesiyle bu doğal güzelliği yok olmaya sürükleyen kazı çalışması için yerel halk sessiz kalmadı. Kazı çalışmaları sırasında yetkililere ‘Ne arıyorsunuz?’ sorusunu soran bir kadın, yetkililerin ”su arıyoruz” diyerek dalga geçmesi üzerine sinirlerine hakim olamadı.

Bölgenin yerlilerinden Ömer Bilgin ise şöyle konuştu ”Orada ne arıyorlar bilmiyoruz fakat o göl bu bölgenin güzelliğiydi, yok ettiler. Geçen sene de birileri oraya gelip kazı yapmak istemişti fakat biz izin vermemiştik. Bu sefer de engel olmak istedik fakat başaramadık. Gölde defile arıyorlar sanırım.”

”Geri dolduracağız dediler” ama…

Yetkililer kazı çalışması bittikten sonra tahliye edilen gölün eski haline dönmesi için çalışma yapılacağını söylediler fakat yetkililerin bu mesajı yerel halkın öfkesini dindirmedi. İddiaya göre geçtiğimiz senelerde de yapılan kazıların hiçbirinde bakım-onarım çalışması yapılmamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*