Çakarlı Lamba Kısıtlaması Başlıyor! Otosanayilerde Yoğunluk Yaşanıyor

1 Kasım 2019 itibariyle Çakarlı Lamba Kısıtlaması başlıyor. Uymayanların ise trafikten men edileceği açıklandı. İşte çakalı lamba uygulaması ile ilgili detaylar;

Son Günlere Doğru Oto Sanayiler Oldukça Yoğun

Uygulamanın hayata geçmesine günler kala oto sanayilerde alışılagelmişin dışında bir yoğunluk yaşanıyor. Hâlihazırda aracında çakar lamba bulunan sürücüler bu lambaları iptal etmek için oto sanayilere akın ediyor.

Uygulamanın Ana Hatları Neler?

Kamuda, mahalli idarelerde, meslek kuruluşları ve üniversitelerde görevli üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkanları, yarından itibaren çakarlı araç kullanamayacak.

1 Kasım 2019’da başlayacak uygulamayla meslek kuruluşları, üniversiteler ve kamudaki üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda “çakar” tabir edilen ışıklı uyarı işaretleri yasaklanacak.

Kimler Uygulamadan Muaf?

Geçiş üstünlüğüne sahip oldukları açıkça belli ambulans, itfaiye ve kolluk araçları ile güvenlik ve risk-tehdit değerlendirmesi kapsamında yayımlanan usul ve esasların ekinde bildirilen “devletin en üst protokolünde bulunan 29 makamın emirlerine ve zatlarına verilen araçlar ile bu makamların korumasından sorumlu koruma araçlarında ışıklı uyarı sistemleri kullanılabilecek.

Makamların korumasından sorumlu araçlarda da sadece makam sahibi araçta olduğu sürece bu uyarı sistemleri aktif kullanılabilecek. Makam sahibi araç içinde ya da makam aracı konvoyda bulunmadığı zaman bu uyarı sistemleri kullanılamayacak.

Bu araçlar dışında ‘’çakar ‘’ ismiyle tabir edilen uyarı lambalarını kullanan araç sahiplerine çok ağır cezalar yolda.

 

Tepe Lambaları Geçiş Üstünlüğünü Sağlayan Unsur Olacak

Karayolları Trafik Kanunu’nun 71’inci maddesi (f) bendi kapsamında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçlar ve kolluk birimlerine ait sivil araçlarda sadece aracın tepe bölgesinde sabit veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi bulunabilecek.

Ancak bu araçlarda çakar lamba bulunması sürekli olarak bir geçiş üstünlüğü sağlamayacak.

 

Kurallara Uymayanları Nasıl Cezalar Bekliyor?  

Belirlenen tarihten itibaren denetimler belirli bölgelerde sıklıkla yaşanacak. Yasada belirtilenin dışında çakar lamba kullanan sürücülere 2 ila 4 bin TL arasında para cezası kesilecek.

Belirlenen mevzuatların dışına çıkan araçlar ise trafikten men edilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*