Burkina Faso’da Kanada’lı Araç Konvoyuna Saldırı: 37 Ölü

Burkina Faso’nun doğu bölgesinde Kanada’lı bir maden şirketine ait araç konvoyu saldırıya uğradı. İlk belirlenene göre içinde sivil ve asker insanların olduğu toplamda 37 kişi hayatını kaybetti.

Ülkenin yerel kaynaklarına göre Kanada’lı bir şirkettin işlettiği altın madeninin işçilerini taşıyan konvoy, Gourma ve Tapoa kentleri arasında büyük bir saldırıya uğradı.

Yola döşenen mayınların patlaması ile birlikte saldırıya geçen saldırganlar, çok sayıda silahla konvoydaki araçları taramaya başladılar. Olayda 37 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda da yaralı olduğu belirlendi.

Bulunamayan insanlar var

Saldırıdan sonra yapılan incelemelerde ölen ve yaralanan insanların yanı sıra birçok kayıp kişi belirlendi. Kayıp kişilerin saldırganlar tarafından kaçırılma ihtimalini de göz önünde bulunduran güvenlik güçleri, kişilerin bulunması için çalışmaları hızlandırdı.

Olaydan hemen sonra açıklamalarda bulunan bölge valisi General Saidou, saldırganların ve kaybolan kişilerin bulunması için çalışmaların hızla devam ettiğini bildirdi. Hain saldırıyı kınayan Saidou sert konuştu. ”Bu çok canice ve korkakça.”

Geçen Hafta Askeri Birliğe Saldırmışlardı

Geçtiğimiz hafta Burkina Faso’nun kuzey sınırında bir askeri birliğe silahlı saldırı düzenlenmişti. Düzenlenen bu silahlı saldırıda 5’i asker olmak üzere toplamda 10 kişi hayatını kaybetmişti. Olay yerine büyük bir arabayla gelen saldırganlar, çok sayıda askeri mühimmatı aleve vermişti. Gerçekleştirilen bu iki eylemde ortak bir örgüt planlaması üzerinde duruluyor.

Ülkede OHAL devam ediyor

Ülkedeki terör faaliyetlerinin ve buna bağlı olarak kayıpların artması sebebiyle 2019 yılının başında ülkenin belirli bölgelerinde OHAL ilan edilmişti. 1 Ocak 2019’dan beridir devam eden OHAL, ülkenin 7 bölgesinde hala devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*