Bolivya’ya Amerikan destekli darbe!

Bolivya Genel Kurmay Başkanlığı, zorla Devlet Başkanı Evo Morales’i istifa ettirdi!

Bolivya’da Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman ve Askerler tarafından darbe düzenlendi. Amerika’nın desteğini arkasına alan Genelkurmay başkanının yayımladığı darbe bildirisi ise şöyle; “Ülkede artan çalışmalar ve gitgide kötü bir hal alan güvenlik, hürriyet hakkının ayaklar altına alınmış olması sebebi ile Bolivya’nın iyiliği ve refahı için Devlet Başkanı Evo Morales’in istifa etmesini istiyoruz. Daha fazla ailenin üzülmesini, daha fazla kan dökülmesini hiç kimse istememektedir.”

İddialara göre Sağcı Sivil Komitesi Başkanı Luis Camacho tarafından muhalif göstericilerle birlikte devlet binasına girilerek Morales istifaya zorlandı. Bu baskının hemen ardından ise başkanlık uçağı havalandı, havalanan uçağın içinde Başkan Morales’in olup olmadığı henüz netlik kazanmış değil.

İstifa etti mi?

Alman Tagesschau’da yayınlanan haberde Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in parlamentoya istifasını gönderdiği iddia edildi.

Alman bir gazetede yayınlanan habere göre ise Devlet Başkanı Evo Morales baskılara daha fazla dayanamadı ve istifasını parlementoya gönderdi denildi.

Latin Amerikalı ülkelerden destek mesajı

Geçtiğimiz aylarda bizzat darbe girişimi yaşayan Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Evo Morales’e destek verenlerin başında geliyor. Maduro açıklamasında şu ifadelere yer verdi ; “Yıllardır ırkçılık mağduru olan Bolivya halkını kendi haklarını ve hayatlarını korumaları için seferberliğe davet ediyorum. Bu hain darbeyi kınamakla beraber kardeşimiz Evo Morales’in her zaman yanındayız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*